Ana sayfa İnsan Kaynakları Tatile Gitmeden İş Motivasyonunu Artırın!

Tatile Gitmeden İş Motivasyonunu Artırın!

53
0
Woman with travelling bag

Malum yaz mevsimi gelip de güneş yüzünü göstermeye başlayınca; tatil dönemine girilir ve o dönemden hiç çıkılmak istenmez. Plaza dilinde buna tatil sonrası sendromu diyoruz. Tatile gidebilmemizi şu anda masasını işgal ettiğimiz şirketin bizlere ödediği maaşlar sayesinde olduğunu unutmamamız gerekiyor. Harika bir tatil serüveninden sonra işe adapte olmak hiç de kolay olmuyor. Tatilden dönmüşüzdür, masamıza oturup e-posta kutumuzu açmışızdır. Bir çay ya da kahve alıp geleyim derken saat 10 olmuştur ama hala e-postalar akmaya devam ediyordur.

Belki en can alıcı nokta işleri toparlayabilmektedir ya da kim bilir ofis ortamımızı sevmiyoruzdur ve kaçmaya neden arıyoruzdur. Sebebi ne olursa olsun yazımızda sizlerle paylaştığımız birkaç formül ile tatil sonrası sendromu sancılarına son vereceksiniz.

Eğer hazırsanız formüllere geçebiliriz…

  • Tatil için izin girilir ve muhteşem bir tatil planı yapılır; peki tatile çıkmadan hazırlık ne yapmalı?

Eğer mümkün ise hiçbir işinizi ertelemeyin! Tatilden sonra yarım bıraktığınız işleri toparlamak emin olun size çok acı verecek. Yarım bıraktığınız ve tatilden sonra hallederim dediğiniz işleri tatil dönüşünde belki de sürecinin nerede kaldığını bile hatırlayamayacaksınız. Üstelik sizin sorumluluğunuzda olan bir işin, siz yıllık izindeyken sorun çıkarması yöneticileriniz tarafından hoş karşılanmayabilir.

Siz siz olun mutlaka her işinizi bitirin ve tatile temiz bir sayfa ile çıkın. Eğer süreci uzun olan ve hemen bitmeyen bir iş süreciniz var ise, siz yıllık izindeyken işlerinizi takip edebileceğiniz bir çalışma arkadaşınıza yönlendirin.

Burada önemli olan bir konu var ki; çalışma arkadaşınız size memnuniyetle yardım edecektir. Ancak elbette kendi sorumluluğunda olmayan bir işi ilk defa yapıyor olabilir ve  sürece adapte olmakta zorlanabilir. Devrettiğiniz işinize yönelik kapsamında bir e-posta atarsanız çalışma arkadaşınıza çok yardımcı olursunuz.

Yazılı olmayan hiçbir şeyin iş hayatında geçerliliği yoktur bunu unutmayın.

Bu maddemizin sonuna geldiyseniz teşekkürler. Siz de demek ki tatil sonrası sendromunu çilesini çekmek istemiyorsunuz.

  • Havuz, kum, deniz ve güneşin tadını çıkarın ama az da olsa işinizi düşünün!

Evet bu can sıkıcı biliyoruz. Emin olun ihtiyacınız yok ise, bu maddeyi dikkate almayın.

Eğer tatilde günün 10 dakikasını telefondan e-posta kontrolü yaparak geçirirseniz hafta başı ve işe dönüş günü sizin için çok can yakıcı olmayacaktır. Sadece 10 ya da 15 dakika cevap vermeniz gereken e-posta var ise geri dönüş yapın. Eğer pazartesi mutlaka halletmeniz gereken acil bir durum var ise not defterinize not alın ki unutmayın.

Küçük bir tüyo ister misiniz?

Tatile not defteri götürün. Siz yıllık izindeyken sizden talep edilen onlarca iş olacaktır. Her biri için gün belirleyin ve o gün yapacağınıza dair e-postayı atan kişiye geri dönüş yapın. Böylelikle siz işe döndüğünüz gibi kimse alacaklı gibi bu iş ne oldu, şunu yapabildin mi diye üstünüze üşüşmez.

Biraz azaldı mı sendrom? Sona geliyoruz merak etmeyin.

  • Hoş geldiniz, tatil nasıl geçti?

İlk iş günü, çok mu can sıkıcı? Bu saydıklarımız sayesinde tatil sonrası sendromu biraz diner emin olun. En sevdiğiniz kahveyi yudumlayın ve işe başlamadan önce şunu düşünün; geçen hafta çok güzeldi ve tatili; bu masa, ofis ve çalışma temposu ile sağladınız. Bu da sizin başarınız.

Önce eğer iş devrettiyseniz herhangi bir çalışma arkadaşınıza, onunla süreçleri görüşün ve acil müdahale etmeniz gereken bir durum var ise ilk onları halledin ve aradan çıkarın. Ardından tatilde size e-posta atan ve sizden iş bekleyen diğer çalışma arkadaşlarınıza söylediğiniz termin zamanlarına uygun şekilde geçen haftanın çalışmalarına geçin.

En önemlisini sona sakladık:

Tatile çıkarken mutlaka ofis dışındayım otomatik mailini ayarlayın. Herkes sizin yıllık izinde olduğunuzu bilemez ve hızlı geri dönüş beklerler. Sizin tarafınızdan eğer onlara otomatik e-posta giderse, en azından bilirler ki hızlı geri dönüş alamayacaklar. Aksi takdirde akıllı telefonunuzun devamlı çalmasını engelleyemezsiniz ve tatil sonrası sendromu ile mücadeleye daha tatildeyken başlarsınız.

Şimdiden güzel tatiller!

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap
Please enter your name here