Ana sayfa İnsan Kaynakları Sen Değil, Mülakat Senden Korksun!

Sen Değil, Mülakat Senden Korksun!

100
1

İtiraf etmeliyiz ki hepimiz o ilk görüşmede heyecanlandık. Kimi zaman sesimiz titredi kimi zaman da terledik; çünkü herkes kariyerine en iyi şirketlerde yer alarak ilerletmek istedi ve istiyor. Bu istek de çok normal. Yan hakları iyi olan ve dolgun maaşlı şirketlerde çalışmak sadece sabah 8 – akşam 18 arası değil; özel yaşamda da plaza insanının forsu niteliği haline geldi.

Peki bu kadar hayat meselesi olan iş görüşmelerinde karşılaşabileceğin mülakat soruları ve cevapları nedir, hiç düşündün mü? Evet evet… Herkesin görüşmesinde aynı soruları soracak halleri yok ya dediğini duyar gibiyiz; ama durum pek de senin düşündüğün gibi değil.

Dilersen seninle en çok çıkan mülakat soruları ve cevapları üzerine yazımızı inceleyelim.

Hazırsan başlıyoruz.

İK: Özgeçmişini okuduk; fakat sizden de dinlemek isteriz. Bize kendinizi tanır mısınız?

Sen: İstanbul’da doğdum, iki kardeşim var….

diye başlamak elbette bir tercih meselesi. Başvurduğun ilanda aranan niteliklere uygun bir şekilde kendini ifade edersen, konunun halkasını fazla genişletmezsin. Üstelik aranılan pozisyonun niteliklerine ne kadar uyumlu olduğun ve pozisyonun gereklilikleri üzerine konuşman, bu işi ne kadar istediğinizi gösterebilir.

İK: Eski iş yerinizden neden ayrıldınız?

İK: Şimdiki işinizden neden ayrılmak istiyorsunuz?

Sen: Eski işyerimi sevmiyordum, zaten bana bir şey katan yöneticim de yoktu.

Cevabının, doğru tutulur hiçbir yanı yok. Sen sen ol; eski şirketini, yöneticini ya da iş arkadaşlarını sakın kötüleme, olumsuz bir tavır da takınma.

Peki nasıl cevap verebilirsin?

Çalıştığım pozisyonda çok fazla şey öğrendim, sınırlarımı genişletmek ve kendine yeni yetenekler ekleyebileceğim bir iş arıyorum.

İK: 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?

Öncelik belirtelim, bu sorunun ucu çok açık.

Eğer sen; bodruma taşınmayı düşünüyorum gibi cümleler kurarsan. Mülakata gelmek için harcadığın çabayı at çöpe gitsin.

Fakat sen; çalıştığım pozisyonda çok daha donanımlı hale geldiğimi, yeteneklerim ve becerilerim kapsamında kendimi çok daha geliştirmek ve alanımda şirketim içerisinde yönetici pozisyonunda çalıştığımı görüyorum.

dersen soruyu kurtarırsın.

İK: Sizi arkadaşlarınıza sorsak, güçlü ve zayıf hangi yönlerinizden bahsederler?

Sen: Hiçbir zayıf yönüm yok.

Maşallah, dört dörtlüksün seni işe alalım diyeceklerini sanma. Bu soruya dair cevabımızı; “İş Görüşmesine Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler!” adlı yazımızda yazdık, inceleyebilirsin. Kısaca da buradan da bahsedelim. Zayıf yanlarını olumluya çevirerek cevaplaman gerekir; ayrıca olumlu yönünden bahsederken de abartmamakta yarar var. Hatta olumlu yanını, iş görüşmesini gerçekleştirdiğiniz pozisyonun gerekliliklerine göre belirleyebilirsin.

İK: Sizi neden işe alalım?

Bu soru, kendini ifade edebilmek için gerçekten çok iyi fırsat. Bütün özgüvenin ile bu işi ne kadar istediğini karşındakilere kanıtla. Soruyu cevaplarken, klasik cevaplardan uzak dur ve aranılan niteliklere uygunluğunu verdiğin cevaplarla ispatla.

Shutterstock

Peki başka?

Onlarca mülakat soruları ve cevapları yazabiliriz buraya; bunun sınırı yok elbette. Yukarıdakiler en çok sorulan sorular olmak ile beraber aşağıdaki mülakat sorularına da göz atabilirsin?

  • Bizimle çalışmayı neden istiyorsun?
  • En büyük başarınız nedir?
  • Karşılaştığın zor durumu biz anlatır mısın? Bu zor durum karşısında ürettiğin çözümü de öğrenmek isteriz.
  • Sormak istediğin herhangi bir soru var mı?

Unutmamalısın!

Görüşmeye gittiğinde asla şikayet etme ve yakınma.

Çok yükseklerden uçma ama kendinden de emin git. Görüşmeye ilk girdiğinde mülakat soruları yöneltilmeden önceki ilk intiba çok önemlidir. Gülümsemeyi unutma. Konuşurken karşındaki kişiyle göz temasın olsun.

Zaten isteğin, azmin ve kendi güvenin karşısında mülakat soruları ve cevapları senin için dert olmayacaktır.

Başarılar!

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap
Please enter your name here