Ana sayfa Girişimcilik ve İş Dünyası İş Görüşmesine Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler!

İş Görüşmesine Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler!

130
1
İş görüşmesi (Shutterstock)

Hayalini Kurduğunuz İşte Çalışmak için Altın Tavsiyeler

Hayatınızın tüm akışını, tek bir görüşme değiştirebilir. İş görüşmesi elbette pozisyona göre değişmek ile birlikte ortalama yaklaşık 20 – 40 dakika arasında sürmektedir. Peki kendinizi hazır hissediyor musunuz?

Hayalinizdeki kariyere ulaşmak istiyorsanız ve kendinizi iş görüşmesine hazır hissetmiyorsanız yazımızdaki altın kurallarımızı dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. İş görüşmesi sırasında karşılaşabileceğiniz önemli noktalardan görüşmeye giderken giyeceğiniz kıyafetlere kadar bütün detayları sizin için yazdık.

  • İş görüşmesine çağrıldınız, şimdi ne yapacaksınız?

Sizi o çok hayalini kurduğunuz pozisyon için aradılar. Birçok kurumsal firmanın İnsan Kaynakları Departmanı önce telefonda sizinle iş görüşmesi günü ve saatine karar verir. Ardından da size e-posta atarlar. Bu e-posta hem şirketin lokasyon bilgilerini hem de görüşmenin tarih ve saat bilgilerini içerir. Size önerimiz, bu postaya kurumsal bir dille yazıyı aldığınıza dair teyit e-postası atmanız.

  • İş görüşmenize son günler kaldı. Araştırma yaptınız mı?

İş görüşmesinde İnsan Kaynakları personelinin ilk dikkat edeceği nokta şirket hakkında bilginiz olup olmadığıdır. Görüşme öncesinde mutlaka şirketin detayları ve faaliyetleri hakkında çok kısa da olsa bilgi toparlamanız; çünkü size %90, şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz? sorusu yöneltilecektir.

  • Pozisyon için aranılan aday olarak kendinizi uygun görüyor musunuz gerçekten?

İş ilanını iyi inceleyin. Görüşmede kendinizi daha iyi ifade edebilmek için bu şarttır. İş ilanındaki aranılan niteliklere uygun özelliklerinizi düşünün. Görüşme öncesi bu tip bir ön çalışma görüşme esnasında elinizi çok kuvvetlendirecek. Bu ön çalışmanız, İnsan Kaynakları personeline işe ne kadar uygun olduğunuzu ve işi ne kadar istediğinizi kanıtlamış olacaksınız.

Mülakat (Shutterstock)

 

  • Yabancı dil bilgisi mutlaka isteniyor mu? Üzerinde çalışın.

Pozisyon için yabancı dil bilgisi beklentisi var ise, görüşmeye gitmeden mutlaka üzerinde biraz çalışın. Yabancı dil bilginiz çok iyi olabilir ama iş görüşmesinde heyecanlanabilir ve bildiğiniz hiçbir şey aklınıza gelmeyebilir. İnsan Kaynakları personelinin iş görüşmesinde yabancı dil bilginizi sorgulaması kuvvetli muhtemeldir. Kendinizi tanıtmanızı isteyebilir, iş tecrübeleriniz gibi genel bir soru üzerinden sözlü bir şekilde yabancı dil bilginizi ölçebilir.

  • Mülakatların en fiks sorusu, zayıf ve güçlü yönleriniz.

Dikkat! Olumsuz yönlerinizi makul ölçülerde olumluya çevirin.

Evet, en can alıcı herkesin hemen cevap veremediği ve gevelediği soruya geldik. İnsan Kaynakları birimleri de bu soruyu sormaktan vazgeçmiyorlar. Aslında onların çok umurunda değil sizin zayıf yönleriniz. Onlar için önemli olan bu soru karşısında kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz. Mesela, olumsuz yönünüz için çok duygusalım derseniz farklı intiba; çok duygusalım ancak sosyal sorumluluk projelerine katılarak yardıma muhtaç insanlara destek olmaya başladım ve fark ettim ki çok boş şeyler karşısında duygusallığım ön plandaymış artık zorluklara karşı çok daha güçlü ve dirençliyim derseniz çok daha farklı bir intiba uyandırırsınız.

Siyah renk pantolon ve ceket hem sade hem de iş görüşmesinin rengidir.

Çok süslenmeyin. Sade ve natürel ve koyu renkli kıyafetler size yeter. Çok dikkat dağıtıcı takılardan, aşırı makyajdan ve fazla dekolteli kıyafetlerden uzak durmalısınız. Siz kendinizi ifade etmek isterken devamlı ses çıkaran takılarınız, karışınızdaki personelin direk dikkatını dağıtacak ve size ilgilisini azaltacaktır.

  • Her zaman gülümseyin ve kendinizden emin olun.

Şunu unutmayın, hayatın sonu değil. Sahneye çıkın ve en iyi performansınızı gösterin. Bazı pozisyonlar için İnsan Kaynakları personelleri özellikle sinirlerinizi bozmaya çalışırlar ki, farklı durumlara karşı davranış ve tutumlarınızı anlayabilmek için yaparlar bunu. Kişisel algılamayın ve kendinizden emin olarak görüşmeye devam edin.

Unutmayın, bir kapı aralanır diğer kapı açılır. İş görüşmesi de bir sonrakinin tecrübesidir. Siz kendinizden emin olduktan sonra bütün kapılar size açılır ve hayalinizdeki işe girersiniz.

Şimdiden başarılar!

 

 

Etiketler: iş görüşmesine giderken ne giyilir bayan, iş görüşmesine giderken ne giyilir erkek, iş görüşmesine giderken ne renk giyilir, iş görüşmesine giderken nelere dikkat edilmeli, iş görüşmesine gitmeden önce yapılması gerekenler, iş görüşmesine giderken kıyafet, mülakatta nelere dikkat edilmeli, mülakatta ne giyilir bayan, mülakatta sorulan sorular 2018, iş görüşmesinde sorulan sorular ve cevapları, iş görüşmesinde ingilizce mülakat, mülakatta en sık sorulan sorular, zayıf ve güçlü yönleriniz nelerdir, iş görüşmesi kombini

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap
Please enter your name here