Ana sayfa Finans Haberleri E-Ticarette Güven Damga İle Sağlanacak

E-Ticarette Güven Damga İle Sağlanacak

84
0

E-Ticarette Güven Damga İle Sağlanacak

Eğitimin, pazarlamanın, savaşların ve ticaretin kurallarının yeniden yazıldığı günümüzde internetten ticaret gün geçtikçe önem kazanıyor. Öyle ki, Türkiye’de e-ticaret pazarı son 5 yılda dolar bazında ortalama %12 büyüdü. Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK) her yıl Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Araştırmasını yapıyor. Bu araştırmanın sonuçlarındaysa Türkiye’deki ticaret hayatı ve internet kullanımıyla ilgili birçok sonucu bir arada görebilmek mümkün. 8 Ağustos 2018 tarihinde açıklanan verilere göre Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapanların oranı 2017 yılı Nisan ayı ile 2018 yılı Mart aylarını kapsayan dönemde %29,3 yükseldi. Bu oranın 2010-2011 yıllarında aynı dönemde %15 olduğunu bilmek, Türkiye’de internetten alışverişin yıllar içerisinde nasıl devasa bir yol kat ettiğini gözler önüne seriyor.

Mevzu alışveriş olduğunda insanlar artık internetten alışveriş yapanlar ve yapmayanlar olarak ikiye ayrılıyorlar. Birbiri ardına açılan e-ticaret siteleri ile birçok şeyde olduğu gibi alışverişte de dijitalleşmeye hız kazanıyor, gittikçe de internetten alışverişi daha fazla benimsiyoruz. İnternet erişimi olan hane oranının yüzde 80’i geçtiği ülkemizde her geçen gün daha fazla insan internetten alışveriş yapıyor. Dahası, yalnızca son tüketim mallarının değil, artık sanayi üretiminde kullanılan malların bir bölümünün de internetten alındığını görüyoruz. İçinde bulunduğumuz çağda her konuda olduğu gibi ticarette de kurallar yeniden yazılıp tabiri caiz ise kartlar yeniden dağıtılırken, gün geçtikçe katlanarak artan e-ticaret sitelerine yönelik de tüketiciyi koruyacak düzenlemelerin yapılmaması beklenemezdi. Zira 2011-2017 yılları arasında TÜİK tarafından yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Türkiye’de e-ticaret büyürken bu ticarette sorun yaşayanların oranı da radikal bir biçimde yükseldi. Bunun üzerine bir düzenlemenin gelmemesi de beklenemez bir hale geldi. 2016 yılında zamanın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın görüş almak için duyurduğu düzenleme aslında çok da yeni bir tarihte değil, 6 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ adı altında duyuruldu.

 

Kaynak: TÜİK

 

Tebliğ ile birlikte güven damgası almak isteyen elektronik ticaret faaliyetinde bulunan internet sitesi, mobil site veya platformlar, tebliğde yer verilen güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarını yerine getirdikten sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) başvurularını gerçekleştirecekler. Belirlenen gerekli güvenlik ve hizmet standartlarını sağlamaları halinde de bu damgayı alacaklar. Yani güven damgası uygulamasının amacı, tüketicilerin haklarını koruyup, internet üzerinden daha rahat ve güvenilir alışveriş yapmalarını sağlamak olacak.

Elbette e-ticaret konusunda yalnızca güvenin sağlanması, bu sektörün daha da büyümesi için yeterli olmayacak. İhracatımızın yüzde 59’unu, istihdamın yüzde 75’ini sağlayan KOBİ’lerimizin dijital dönüşümünü e-ticaret yörüngesine oturtmak için tüketici nezdinde bu sitelerin güvenini artıracak uygulamalara ek olarak yasal ve fiziki altyapı, ödeme sistemleri, gümrük mevzuatı ve lojistik sistemlerinin yeniden tanzim edilmesi gerekiyor.

Peki E-ticaret sitelerinin Güven Damgası almak için yerine getirmesi gerekenler neler?

 • Kişisel veri ve ödeme bilgisi içeren her türlü işlemin internet sitesi ve mobil sitede EV SSL, uygulamada ise SSL ile gerçekleştirilecek
  • Güven Damgası başvurusunda bulunmadan en fazla üç ay önce ve her takvim yılı içinde en az bir defa, sızma testi* firmalarına sızma testi yaptırılacak
  • E-ticareti kapsayan yedi adet temel kanuna ve bu kanunların ikincil düzenlemeleri ile elektronik ticaret ortamında satışı yasak olan ya da şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun süreçler tasarlanacak
  • E-ticarete konu malın stok bilgisi, içeriği, malzemesi vb. gibi özelliklerine, kullanımına ve varsa garantisine, teknik desteğine ve bunların kim tarafından sağlanacağına ilişkin detaylar açıkça belirtilecek
  • Ürünün gerçek boyutlarının anlaşılmasını mümkün kılan görselleri, kargo ve teslimat süresi gibi hususlar belirtilecek
  • Sipariş alıcıya teslim edilinceye kadar siparişin durumu hakkında gerekli bilgileri ve kargo takip imkanı sunulacak
  • E-ticarete konu olan hizmetin kim tarafından sağlanacağı ve kapsamı gibi bilgileri sunulacak
  • Alıcının siparişi hakkında bilgi alabilmesi, talep ve şikâyetlerini internet tabanlı iletişim yöntemlerinden en az biri ve telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkanı sağlanacak ve talep ile şikayetlerin etkin bir şekilde yönetilmesini, sonuçlandırılmasını ve konuya ilişkin alıcının bilgilendirilmesini sağlanır.

 

* Belirlenen bilişim sistemlerindeki mantık hataları ve zafiyetleri tespit ederek, söz konusu güvenlik açıklıklarının kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilmesini önlemek ve sistemleri daha güvenli hale getirmek maksadıyla, “yetkili” kişiler tarafından ve “yasal” olarak gerçekleştirilen güvenlik testleridir.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap
Please enter your name here