Ana sayfa Finans ve Ekonomi Bitcoin Madenciliği İnterneti Çökertebilir!

Bitcoin Madenciliği İnterneti Çökertebilir!

58
0
Bitcoin madenciliği yüzünden internet erişimi kesilebilir!

Bitcoin Madenciliği İnterneti Çökertebilir!

ABD’li araştırmacılar öyle düşünüyor.

 

Kripto para biriminin ihtiyaç duyduğu bilgi işlem gücü miktarı, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın yeni bir raporda ortaya attığı endişelerden sadece bir tanesidir.

 

Kripto para biriminin yeni birimlerin yaratılma süreci olan Bitcoin madenciliği, herkesin bildiği gibi çok büyük bir enerjiye ihtiyaç duyar. Bir hesaplama, karbon ayak izini, 159’dan fazla ülkenin bir araya getirdiği elektrik tüketimi ile aynı düzeye getiriyor.

 

Ancak, blok zinciri tabanlı dijital para biriminin yeni birimlerinin basılmasının yetersizliği, onun amaca uygunluğundan şüphelenenlerin işaretlendiği tek bir şikayettir. Yeni bir raporda, kendini “merkez bankaları için bir banka” olarak tanımlayan İsviçre merkezli Uluslararası Ödemeler Bankası, düzenleme kaygıları, dalgalanan değeri ve diğer sebeplerden dolayı, teknolojiyi “Paranın sağlam kurumsal desteği için yetersiz bir ikame” olarak adlandırır.

 

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın araştırdığı eleştiriler arasında, düpedüz bilişim gücü var. Bilişim gücü sadece kripto paraları çıkarmayı değil aynı zamanda onlarla işlem yapmayı da gerektirir. Tüm kripto para birimi işlemlerinin kayıtları merkezi bankadan ziyade merkezi olmayan bir defterde saklandığından, Uluslararası Ödemeler Bankası, o defterin hızlı bir şekilde idame ettirilemeyecek düzeyde olacağını varsaymaktadır.  Rapor, seçilen ulusal perakende ödeme sistemleri tarafından halihazırda ele alınan dijital perakende işlemlerinin sayısını işlemenin, iyimser varsayımlar altında bile defterin büyüklüğünün, birkaç gün içinde tipik bir akıllı telefonun depolama kapasitesinin, birkaç hafta içinde tipik bir kişisel bilgisayarın ve birkaç ay içinde de sunucuların ötesine geçeceğini belirtmektedir.  Dahası, Uluslararası Ödemeler Bankası raporunun yazarları, sürecin işlenmesi için gerekli bilgi işlem gücünün artacağını açıkladı ve araştırmacılar bunun küresel ölçüde internetin çöktüğü anlamına gelebileceği konusunda uyardı.

 

Raporda, yalnızca süper bilgisayarların, gelen işlemlerin doğrulanması ile devam edebileceği belirtildi. Milyonlarca kullanıcı terabaytın büyüklüğü sırasına göre dosya alışverişinde bulunduğu için, ilgili iletişim birimleri interneti durdurabilir.
O zaman Uluslararası Ödemeler Bankası’nın açıkladığı gibi ortada bir yığılma sorunu var. İlk olarak, blok zincirin ‘deki (işlem kayıtları grupları) yeni bloklar sadece önceden belirlenmiş aralıklarla eklenebilir, teknolojinin gidişatı hesaplama sınırlarına kurulu ve bağlıdır. Böylece, sistem maksimize edildiğinde, bir sıra ve işlem ücretleri oluştururlar.   Raporun yanı sıra yayınlanan bir videoda, BIS’in araştırma başkanı Hyun Song Shin, bitcoin’le 2 dolarlık bir kahve satın alan birinin, varsayımsal olarak 57 dolarlık işlem ücretine çarpıtılabileceğini açıkladı. (Ki bu, Aralık 2017’nin yüksek talep döneminde bitcoin’in işlem ücretiydi.) Başka bir deyişle, insanlar bitcoin’i ne kadar para yerine kullanırsa, aslında kullanılması o kadar zor olacaktır.  Uluslararası Ödemeler Bankası’na göre, ne kadar çok insan bitcoin kullanırsa, onu kullanmak için kadar güçlü bir teşvik oluşturur. Bu, merkezileştirilmiş bir para biriminin işlevine kıyasla bir yakalama-22’dir.

 

Bütün bunlar, merkez bankalarını temsil eden bir kuruluş olan Uluslararası Ödemeler Bankası’nın, mevcut durumunu koruyan merkezi bankacılık sisteminde kazanılmış bir ilgiye sahip olduğu anlayışıyla okunmalıdır. Yine de o kadar çılgınca ve kasvetli değildir: BIS raporu, kripto para birimlerinin “temel teknolojisinin” potansiyelini, sadece para birimlerini, göz ardı etmez. Rapor, teknolojinin “ticaret finansmanı gibi karmaşık finansal işlemlerle ilgili idari süreçlerin basitleştirilmesi” için kullanışlı olabileceğini öne sürüyor.

 

 

 

Etiketler: bitcoin madenciliği interneti çökertebilir, bitcoin bilişim gücü, blok zinciri, bitoin enerjisi, bitcoin kazıcılığı, kripto para birimleri, ticaret finansmanı, uluslararası ödemeler bankası, bitcoin internet

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap
Please enter your name here