Ana sayfa Franchising Bayilik Veren En Kazançlı 10 Kahve Şirketi

Bayilik Veren En Kazançlı 10 Kahve Şirketi

73
0
Kahve Çekirdekleri

BAYİLİK VEREN 10 KAHVE ŞİRKETİ

 

Ülkemizde kahve kültürü çok uzun yıllar öncesinden gelmektedir. Kahve ilk olarak Arap Yarımadası’nın Yemen bölgesinde yetiştirilmiş ve neredeyse tüm dünyaya kahve ticareti yapılmaya başlanmıştır. Daha sonralarda farklı bölgelerde ve Türkiye’de de yetiştirilmeye devam edilmiştir.  Kahve, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de popüler bir içecek haline geldi. Farklı tatlar ile kombin edilerek kahveye yeni boyut getirilmesi kahveyi daha da cazip kıldı. İnsanların çoğu kahve tatlarını denemek adına arayış içine girdi. Öyle ki kahveye karşı çok büyük sempati duyan insanlar bile oldu. Ülkemizde milyonlarca insanın kahve içtiği düşünülüyor. Bu insanların %30’luk kısmı türk kahvesi tercih ederken, kalan kısım da latte, espresso, cappuccino gibi özel tatları tercih ediyor. Buna bağlı olarak da kahve kültürü sosyalize edilmek için cafelere taşındı ve ticareti daha modern olarak yapılmaya başlandı.

 

Kahve üretimi yapan bazı şirketler, kahve satılabilmesi için bayilikler vermeye başladılar. Üstelik bu şirketlerin bir kısmı kazançtan herhangi bir pay talep etmiyor. Bayiliklerin işleyişi hakkında birkaç bilgi vermekte fayda var. Bu işletmeler yalnızca kahve satmıyor aynı zamanda sandviç, çay ya da farklı içecekler de satıyorlar. Hatta bazı işletmelerde pasta ve kurabiye çeşitleri de yer alıyor. Eğer bir kahve firmasından bayilik almak isterseniz aynı zamanda konsept ve mekan metrekaresi için size bir model sunuyorlar. Aynı zamanda böyle bir bayilik için sağlık bakanlığından onay alabilmiş olmanız gerekir. Kahve işine girmek için hedeflerinizi, pazarlama stratejilerinizi ve aylık gelir ve giderlerinizi mutlaka gözetin. Çoğunlukla reklam ve isim olarak verilen bu bayiliklerden en çok tercih edilenleri sizler için derledik. Bayilikler şöyle;

 

Starbucks

 

  1. Starbucks

 

Türkiye’de 2017 yılında 331 tane mağazası olduğu biliniyordu. 2018 yılında bu sayının artış gösterdiğini düşünüyoruz. Kalitesine bağlı olarak Starbucks’tan bayilik almak biraz zor. Öncelikle 700.000 dolarlık varlık kanıtı yapmanız gerekiyor ve yiyecek içecek konusunda bir diploma sunmanızı istiyorlar. Eğer başvurunuz kabul edilir de bayilik açmaya hak kazanırsanız, öncesinde sıkı bir eğitim ve testten geçmeniz gerekiyor.

 

 

  1. Yemen Kahvesi

 

Yemen kahvesi adın da anlaşıldığı üzere yemene özgü kahveler satmaktadır. Türkiye’de 100’e yakın bayisi vardır. İlk olarak 2011 yılında zincir olmaya başlamış, Antalya ağırlıklı olarak yapılanmıştır. Sonrasında Türkiye genelinde tanınmaya ve yayılmaya başlamıştır.  Bayilik için bütçe, metrekare başına değişkenlik gösteriyor. Başlangıç olarak 65.000 tl ve 75.000 tl arasında bir rakam veriliyor. Eğer cafede menüye aynı zamanda yemek çeşitleri ekleyecekseniz 75.000 tl, sadece içecek ve tatlı siparişleriniz olacaksa 65.000 tl ödemeniz gerekiyor. Bayiliğe başvurunuzun kabul edilmesi için, mekânın lokasyon açısından uygunluğu inceleniyor. Bu şekilde bayilik alacak girişimcinin zarar konusunda alacağı risk çok daha aza indiriliyor.

 

  1. Pigro Coffee

 

Pigro Coffee için bayilik almak istiyorsanız öncelikle kahveyi seviyor olmanız şart. Geçmişinizde daha önceden işletme tecrübeniz olması gerekiyor. Pigro cafe bayiliği için ilk etapta kısa bir süre isim hakkı ve pay alınmıyor. İlerleyen zamanlarda ciroya göre alınacak pay belirleniyor. Pigro cafe için kesinlikle açık alanı olan bir yer belirlenmesi gerekiyor. Cafe açılan yer ya bir AVM içerisinde ya da önünde cadde geçen kalabalık bir bölgede olması şartı var. Firma sizlere lokasyon belirlemede yardımcı oluyor. Bunun dışında reklam desteği ve devamlı eğitim desteği gibi destekler sağlıyor. Bu işletme için ödeme bedeli olarak metrekare başına 2.500 tl ödeme yapmak gerekiyor.

 

  1. Kahve Doğası

 

Kahve Doğası ilk olarak 2009 yılında İzmir’de şube olarak ilerlemeye başlamış. Sonrasında ise yoğun istek üzerine konseptini yenileyip, bayilik vermeye başlamıştır. Bayilik için maliyetleri 25.000 tl olarak belirlenmiştir. Fakat yine metrekare başına da fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor. Firmanın açık adresi İzmir Bornova’dadır. Firma bayilik başvurusu kabul edilen işletmecilere eğitim desteği, finansal destek, lokasyon desteği, personel desteği reklam ve pazarlama desteği veriyor.

 

  1. Coffemania

 

Diğer cafelerden farklı olarak coffemania firması 10 yıllık bir sözleşme hazırlıyor.  Kahve sevdalısı bir girişimci olmanız için coffemania firmasının istediği ücret 300-400 metrekarelik bir mekân için 500.000-600.000 tl olarak belirlenmiş. Firma bunun dışında size pazarlama, eğitim ve reklam desteği veriyor. Firmanın amacı kahveyi en lezzetli haliyle sunmak ve mekan seven kişiler kazanmak. Markalaşma yönünde yurtdışına da ulaşan firmanın Malezya’da 2 tane bayisi bulunmaktadır. Firmanın hedefi yurtdışı için daha fazla bayilik açmak.

 

  1. Gönül Kahvesi

 

 

1993 yılında sektörle tanışan ve 2002 yılında markalaşarak Gönül Kahvesi ismi ile sektörde devam etmiştir. İlk olarak 2007 yılında İzmir’de açılmıştır. Günümüzde ise Türkiye’de ve yurtdışında toplam 72 tane bayiliği bulunmaktadır. Bayilik için ortalama 130.000 lira ödeme yapılması gerekiyor. Metrekare başına maliyeti ise 6.250 tl’dir. Firmaya isim hakkı için ise 30.000€ bedel ödemeniz gerekmektedir. Bayilik için elbette lokasyon şartı var. Açacağınız cafenin bir AVM ya da kalabalık bir cadde üzerinde olması gerekiyor. Firmanın hedefi yurtdışında ve Tütkiye’de toplam 100 bayiliğe ulaşmak.

 

  1. Kahve Durağı

 

Yine sektörde adını duyurmuş bir firma olarak Kahve Durağı da ülke genelinde bayilik veriyor. Kahve Durağı da diğer birçok firma gibi anahtar teslim şekilde çalışıyor. Lokasyon şartları ise en az 30 metrekarelik dış alan en çok 80 metrekarelik iç alana ve mutlaka bahçeye sahip olmasıdır. Firma lokasyon belirlemek için size destek sağlıyor ve mekân açılmadan önce bir inceleme yapılıyor. Kahve Durağı için ödenecek isim bedeli 35.000$ ve malzeme için ise 30.000 tl’dir. Metrekare başına 1.750 tl isteniyor. Ayrıca makine donanımları için de 180.000 lira ödenek vermek gerekiyor. Firma size bunun karşılığında personel, pazarlama, eğitim ve bölge koruma desteği veriyor ve cirodan %3 pay talebinde bulunuyor.

 

  1. Kahve Diyarı

 

6 yıl içerisinde çok büyük boyutlara ulaşmış, kahve sektöründe Türk kahvesine gereken değerin verilmesine yardımcı olmuştur. 2005’te ilk olarak İzmir’de hizmet vermeye başlamıştır ve büyük bir hızla 83 bayisi olmuştur. Bayilik olarak açacağınız mekânın inşaat ya da dizaynını tamamen firma yetkilileri takip ediyorlar. Firmanın isim bedeli 30.000, dizaynı için 150.000 ve yatırım için 200.000 tl ödeme yapmak gerekiyor. Firma cirodan %3 pay talep ediyor.

 

  1. Kahve Vadisi

 

İlk olarak Sakarya’da açılan Kahve Vadisi yeni markalaşmaya başlamış bir firma olarak, adını duyurmak adına bayilik vermeye başladı. Şu ana kadar 20 adet bayilik verdiği biliniyor. Firmanın bayilik verdiği Kiosk ve restoran tarzı olarak 2 ayrı konsept vardır. İki konsept için de fiyatlar farklıdır. Kiosk için, yatırım bedeli 60.000 tl metrekare başına 2000 tl ve mutlaka açık alana sahip olacak şekilde mekân belirlenmesi gerekiyor. Restoran için de metrekare başına 2.500 tl yatırım bedeli olarak da 65.000 tl ödeme alınıyor. Kahve vadisi isim bedeli ise 25.000 $ olarak belirlenmiştir. Firma bayiliklerin cirosundan %3’lük bir pay almaktadır.

 

  1. Kahve Rüyası

 

Antalya’da belli bir halkça tutulma yakalamış ve bu güveni bayilik vererek katlamaya başlamıştır. Bayilik veren firmalar arasına yeni girmiş olmasına rağmen açıldığı yerlerde büyük rağbet görüyor. Şuanda sadece yurtiçi bayilik veren Kahve Rüyası için, internet üzerinde bilgi paylaşımı yapılmıyor. Gerekli bilgileri ve görüşmeleri irtibat telefonları ve irtibat adreslerinden yapabilirsiniz.

Adres: Elmalı Mah. Cumhuriyet Cad. Valilik Yanı No:40

Tel: 0242 244 64 61 – 244 40 49

Fax: 0242 244 58 57

Mail: info@kahveruyasi.com

 

Yatırım Yapacak Olsanız

Sizin Tercihiniz

Hangi Kahve Firması Bayiliğinden Yana Olurdu?

 

Anahtar kelimeler: kahve dünyası franchise, kahve rüyası franchise, kahve diyarı franchise, coffeemania franchise, starbucks franchise, yemen kahvesi franchise, kahve vadisi franchise, gönül kahvesi franchise, pigro coffee franchise, kahve doğası franchise, kahve durağı franchise, franchise veren kahve firmaları, kahve bayiliği veren firmalar, bayilik veren firmalar, franchise veren firmalar, kafe bayiliği

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap
Please enter your name here