Ana sayfa Girişimcilik ve İş Dünyası Başarılı Bir Ürün Pazarlamanın 9 Püf Noktası!

Başarılı Bir Ürün Pazarlamanın 9 Püf Noktası!

68
0
pazarlama teknikleri, dijital pazarlama, satış teknikleri, satış eğitimi, pazarlama stratejileri, etkin pazarlama ürünleri, internet reklamcılığı, 250 kanunu, pr çalışması, lansman nedir

Başarılı Bir Ürün Pazarlamanın 9 Püf Noktası

Ticaret, globalleşen dünyamızın değişilmez bir gerçeği. Esnaftan şirket CEO’suna, taksiciden bankacıya hemen hemen herkes bu garip döngünün içinde ve insanlık var olduğu sürece de olmaya devam edecek. Meslekler değişiyor, teknoloji ilerliyor ama ticaret her zaman stabil bir şekilde bizimle.

Hayatımızın bu kadar içinde ve hatta çoğu zaman merkezinde yer almayı başaran ticaretin belli başlı püf noktaları var. Mesela lansman çok daha anlaşılır ismiyle ürün pazarlama. Ticaret gibi sürekli işleyen bir mekanizmanın hedef kitlesine elinizde bulundurduğunuz ürünü nasıl satacaksınız? Reklam verecek misiniz? Yoksa yalnızca müşteri memnuniyeti tabanlı mı ilerleyeceksiniz? Sizinle birlikte çalışan ekip arkadaşlarınız altınızda mı olacak yanınızda mı?

İşte çok karmaşık bir o kadar açık ve her daim ilgi çekici ticaretin kalbi olan ürün pazarlamayı başarılı bir şekilde yapabilmeniz için 9 adet püf noktası!

Ürününüzü önce siz tanıyın!

 

Sattığınız ya da daha kibar deyimiyle pazarladığınız ürünün en iyi ve mutlaka alıcısı her zaman siz olmak zorundasınız. Etik kurallar çerçevesinde düşündüğümüz vakit şöyle bir cümle kuracağım size: Müşterinizin yerinde olsaydınız elinizde tuttuğunuz ürünü alır mıydınız? Cevabınız her zaman olumlu olmayabilir. Ama olumsuz olduğunda da çok yönlü düşünmeyi becerip sorun giderme yöntemlerini derhal masaya yatırmalısınız. Eğer bunu yapamıyor ve kalıplaşmış bir şekilde “Hayır!” diyorsanız elinizde ürünü satmayı bırakın. Dijital çağa uyum sağlayan bir satış yapıyor olabilirsiniz ya da yalnızca oyuncakçı. Her ne olursa olsun aklınızda en ufak bir soru işareti kalmasın ve pazarladığınız ürünle gönül bağı kurun!

Hedef kitlenizi iyi tanıyın!

 

 Dünya üzerinde satışa çıkarılan hemen hemen her şeyin bir alıcısı bulunuyor. Elektronik aletler, dümdüz defterler, beyaz kupalar, ikinci el tişörtler… Çünkü ticaret aslında tam olarak budur! Siz oyun konsolu sattığınız kitle ve defter pazarladığınız kitleyi tek bir potada eritemezsiniz. Birincisi, bu mümkün değil. İkincisi, tuhaf olacak ama bu imkansız değil. Yine de biz daha kolay anlaşabilmesi adına birinci maddeyi baz alalım. Elinde oyun konsolu tutan herhangi bir insanın ilgi alanı ve bir sonraki alacağı şey aşağı yukarı bellidir. Tıpkı elinde beyaz bir defter tutan gibi. Siz iki kitlenin de ihtiyaçlarını iyi araştırır, ki biz buna Pazar araştırması diyoruz, öğrenir ve adımlarınızı bu yola uygun atarsanız; iyi ürün pazarlama işini kaparsınız!

 

Kelimeleri dans ettirmeyi öğrenin!

 

   İletişim, sizi göğe de çıkartabilir bir kuyunun dibine de sokabilir. Elbette ki seçim şansınız bulunuyor ve buna göre davranırsanız kazanırsınız. Bir alıcıyı etkilemenin en iyi yolu ona doğruları “mükemmele yakın hatta mümkünse mükemmel” anlatmak. Birlikte bir örnek verelim mi? Siz “Elinizde tuttuğunuz kilim el işçiliği.” derseniz itici durma ihtimaliniz bir anda artar. Ama siz “Elinizde tuttuğunuz nadide parça yaklaşık üç ay boyunca buraya 70 km uzaklıkta bir köyde çalışan kadınlar tarafından yapıldı. Her bir motif üzerinde özenle ve itinayla çalışırken, aynı zamanda sağlığınızı düşünerek işledikleri boyaları doğadan özenle seçtikleri ana renklerle kendileri havanda döverek yaptılar.” Derseniz karşı tarafın beyninin birçok bölgesini aynı anda çalıştırmış olursunuz. İnsanlar genel olarak “alma” eylemine basit yaklaşırlar. “Baktım, beğendim ve ona sahip oldum” şeklinde ilerleyen ve atalarımızdan bize miras kalan dürtüleri nasıl kullanacağınızı iyi bilirseniz pazarlama alanında o kadar öne çıkarsınız!

 

Samimi olun!

 

   İletişim kurarken ince bir ipin üzerinde yürüyen cambaz olduğunuzu asla unutmamanız gerekir. Çok konuşmak ya da ürününüzü gereksiz yere övmek alıcıyı sizden uzaklaştırır. Bu yüzden müşterinizle samimi olun, ona içten davranın ve yeri geldiğinde onun yerinde olduğunuzu ona hissettirin. Basit “Ben evde de kullanıyorum.” cümlelerinden bahsetmiyorum asla. İçtenlik bir sohbetin içerisinde çok beğendiğiniz bir ürünü tavsiye ederken olur. Mutlaka bunu yakalamaya çalışın. Pazarlama stratejileri her daim farklı ilerlese de bu altın kurallardan biridir. Öz, samimi, içten!

 

Yaratıcı olun, denemekten korkmayın!

 

Gökkuşağının içindeki yedi rengin tonsürtonu nasıl farklıysa, sizin de kurduğunuz tüm cümlelerin birbirinden farklı olması gerekir. Birbirini takip eden kalıplaşmış her şeyden kurtulun. Yeni anlatım biçimleri ve gerekirse müşterinize özel taktiksel seslenişler deneyin. Pazarlama dünyasında denemekten, yanılmaktan, düşmekten ve kalkmaktan asla korkmayın. Çünkü uçsuz bucaksız bir denizde yalnızca ufacık bir damlasınız. Yaratıcı ve karşı tarafı harekete geçiren sorular sorun, alması için yüreklendirin ve her müşteriniz içim bambaşka bir stil deneyin! Korkmayın, yapabilirsiniz!

 

Yalnızca pazarlarken değil sonrasında da yardımcı olun!

 

Neredeyse tüm pazarlamacıların, büyük küçük satış yapan herkesin belki de en büyük yanlışıdır bu madde: Sonrasında kaybolmak! Siz müşterilerinize pek çok iletişim kanalı sunacaksınız ki, güven duygusunun en sağlam zeminini hazırlayın. Pazarlama yapmak yalnızca para kazanmak değil. Ve diğer her hangi meslek grubu mensuplarından belki de bu noktada ayrılıyorsunuz. Müşteriniz sizi her zaman muhatabı bilmek istiyor. En ufak arızada, büyük bir sorunda yahut çalıştıramadığı bir panelde yardım isteyeceği insanı arıyor karşısında. Bu sağduyuyu onlara kazandırabilir ve yalnızca satış yapana kadar değil satış sonrası da destek olursanız şirketlerin aradığı pazarlamacı statüsüne ulaşabilirsiniz.

 

“250 Kanunu”nu asla unutmayın!

 

   Ortalama bir insan 250 kişi tanır. Ortalama bir düğüne yahut cenazeye, topluluk ile birlikte yaptığınız pek çok aktiviteye 250 kişi katılır. Kendini sıradan addeden tek bir birey dahi bir anda 250 kişiye ulaşabilir. Gelişen teknoloji ve sosyal medyanın da bunda payı büyük. 250 Kanunu’nda tek bir müşteriniz sizi aynı zamanda 250 kişiye birden ulaştırabilir. Yaptığınız her satışta geri dönüşün çok daha iyi olacağını bilerek ve düşünerek devam etmelisiniz. Alıcınız, pazarlama şeklinizi beğenir ayrıca sizi samimi de  bulursa; tebrikler, 250 yeni müşteriniz oldu!

 

İstekleri, özelliklere dönüştürün!

 

Samimi ve içten bir pazarlamacı olursanız iyi pazarlama yapmamanız için önünüzde hiçbir engel kalmıyor. Lakin karşı tarafın istekleri ürününüze taban tabana zıtsa ne yapacaksınız? Etik kuralları dahilinde istekleri ürününüzdeki özelliklerle bağdaştırın! Karşı tarafı dinlemeniz ve anlamanız bu alanda çok önemli. Çünkü ondan sonra onun bu isteklerini iletişim yönünüzle harmanlayacak ve ürününüzü iyi tanıdığınız için özelliklerine uydurabileceksiniz. Çok iyi bir ses yükseltici isteniyorsa sizden, ürününüzün ne kadar yüksek bir desibele ulaşabildiğini anlatın. Bu maddede zekanızı ve iletişiminizi aynı anda etkin bir biçimde kullanın!

 

Haber yapın ve gerekirse haber olun!

 

   Pazarlamanın en kritik noktalarından biri de sesinizi daha fazla yere duyurabilmek için haber olmanızdır. Kimi zaman bir miktar ücretle kendi haberinizi yaptırabilirsiniz. Ama bunun müşteriyi en çok etkileyen yanı, haber olmanızdır. “Nasıl olacak, ne yapacağım?” gibi soruları sormadan sarf edilen tüm maddeleri layıkıyla yerine getirmek fazlasıyla önemli. Çünkü iyi bir ticaretin ana fikri iyi bir pazarlamadan geçer. Her şey rayına oturduktan sonra ise işinizi iyi yaptığınızı duymayan kalmayacaktır. Bu da sizi özellikle şu sıralar çok fazla kullanılan ve dijitalleşen dünyada çok da fazla kullanılacak olan web platformlarına, internet tabanlı sitelere haber yapar. Oradan kazanacağınız müşteri ve sizin yapacağınız PR paha biçilemez olacak!

 

Ticaretin hiç bitmeyeceği bu dünyada iyi bir pazarlamacı olabilmek yalnızca sizin elinizde! Bu püf noktalara dikkat ederek “En İyi Pazarlamacı” ünvanını almanız, işten bile değil!

 

 

Etiketler: pazarlama teknikleri, dijital pazarlama, satış teknikleri, satış eğitimi, pazarlama stratejileri, etkin pazarlama ürünleri, internet reklamcılığı, 250 kanunu, pr çalışması, lansman nedir, ürün pazarlama

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap
Please enter your name here