Ana sayfa Bankalar Altın Vadeli Hesap mı? Dolar Vadeli Hesap Yatırımı mı?

Altın Vadeli Hesap mı? Dolar Vadeli Hesap Yatırımı mı?

73
0
Altın hesabı vs Dolar hesabı

Altın Vadeli Hesap Yatırımı mı Yoksa Dolar Vadeli Hesap Yatırımı mı?

Vadeli mevduat hesabına yatırım yapmak isteyen herkesin kafasına takılan en önemli sorulardan biri: Altın hesabı mı yoksa Dolar hesabı mı açmalıyım?

ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımı, dış ticaret açığı, Merkez Bankası faiz oranları, dış borç, yatırımcı talebinin azlığı, turizm gelirlerindeki azalma yatırım yapmak isteyenleri TL’nin değer kaybetmesiyle dolara yönlendirmektedir. Pek çok bankada açılabilecek dolar vadeli hesaplar olduğu gibi; güvenli bir şekilde evdeki altınlarını değerlendirmek isteyenler, altın ve dolar ayrımını daha farklı yönlerden değerlendirenler, altın artışını öngörenler ise altın vadeli hesap açmaya yönleniyorlar.

Dolar Vadeli Hesap

Doların önlemez yükselişi yatırımcıları dolar yatırımı yapmaya sevk ediyor bunlardan biri de dolar vadeli hesap yöntemi. Örneğin, Garanti Bankası 1.000 USD tutar için yıl sonu faiz ödemeli %1.20 faiz vermektedir. Denizbank’ta bu oran %3.5, Yapı Kredi Bankası’nda %1.15, Halk Bankası %3.25, Akbank ise %3.60 oranında faiz vermektedir.

Altın Vadeli Hesap

Haziran ayının sonlarına doğru iki yılın direncini kırarak yükselişe gecen altın dün de 1236 desteği kırılarak satış baskısı arttı. Bu baskı ile de altın 200 günlük ortalamasını aşağı yönlü kesmiş olması teknik olarak satış baskısının devamını desteklerken, 200 günlük ortalaması olan 1302 seviyesinin üzerinde kapanış gelmediği sürece orta/uzun vadede aşağı yönlü baskılar devam edecektir. Dolar endeksinde görülen yükselişle baskılanan altın 25 ile 50 barlık ortalamasının aşağısında seyretmekte. Dolayısıyla yatırım araştırma uzmanlarınca altında artış olacağı düşünülmektedir.

Altınlarınız için güvenli bir yatırım olan altın vadeli hesapta banka faiz oranları ise şu şekilde;

Garanti Bankası,100 gram ve üzeri 1 yıl vadeli mevduatına %2,75’e varan faiz kazandırırken,

TEB en az 1 yıl vade için minimum 5 gr altının faizi %1.25’tir.

Ziraat Bankası’nda da ise en az 10 gram ile 30-400 gün vade ile değerlendirilebilir.

Denizbank’ta ise 1 ve 3 ay vadeli , 1 günden 400 güne kadar istediğiniz süreyi seçerek “Kırık Vadeli Mevduat” hesabı açabilirsiniz. Bu hesabı minimum 10 gram ile açabilir, 1 gr ve katları olacak şekilde yatırım yapabilirsiniz.

Halk Bankası ise aynı minimum tutar ile 1-400 gün vadeli altın vadeli hesabında %0.85 faiz oranını kullanıyor.

 

Etiketler: altın vadeli hesap, dolar vadeli hesap, vadeli mevduat hesabı yatırımı, altın hesabı mı dolar hesabı mı, dolar hesabı vs altın hesabı

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap
Please enter your name here